13 marca 2025 r. w poznańskim klubie Pod Minogą wystąpił znany bywalcom bolkowskiego festiwalu Castle Party brytyjski zespół Inkubus Sukkubus, który słynie z tego, że do rocka gotyckiego inkorporuje elementy pogańskiego folk rocka. Wieczór ubarwiły udane koncerty polskich zespołów
Autorzy: Justyna Kowalczyk, Bartłomiej Krawczyk
Brytyjczycy wcześniej wystąpili w Poznaniu 25 maja 1999 r.; dali wówczas koncert na dziedzińcu Zamku Cesarskiego, a ich supportami były rodzime Undish i Artrosis. Na YouTube można też odnaleźć fragmenty koncertów Inkubus Sukkubus z Castle Party w latach 2015 i 2021. Wydaje się zatem, że tak znana formacja zgromadzi Pod Minogą komplet publiczności.
Niestety frekwencja w czwartkowy wieczór wyraźnie nie dopisała, ba, okazała się słabiutka. Szkoda, ale tak na dobrą sprawę organizowanie koncertów dark independent to obecnie loteria. Zespoły gotyckie wyprzedające koncerty nie są liczne (np. Clan of Xymox, Lebanon Hanover, She Past Away, Twin Tribes etc.) Warto jeszcze zaznaczyć, że miłośnikiem muzyki Inkubus Sukkubus był słynny dziennikarz Tomasz Beksiński (1958–1999), który tłumaczył piosenki brytyjskiego tria, takie jak Craft of the Wise czy Heartbeat of the Earth.
Zanim na scenie poznańskiej „Minogi” zaprezentowała się gwiazda wieczoru, wystąpiły dwa polskie zespoły, a mianowicie Stygmatia i Decadent Fun Club. Duet Stygmatia (aktualny skład: gitarzysta i wokalista Kristoff oraz basistka Emi) wystąpi na tegorocznej edycji festiwalu Castle Party.

Co prawda, dyskografia tego młodego zespołu gotycko-rockowego/dark post-punkowego z Ostrowca Świętokrzyskiego na razie nie jest zbyt obfita (demo z 2023 r. oraz debiutancki długograj „Vivus Morire” z 2025 r., który można przetłumaczyć jako „Umrzeć, żyjąc”), ale na muzyczną twórczość Stygmatia zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
Słysząc na żywo takie piosenki jak Martwy Świat, Obsydian (dla zainteresowanych: to zazwyczaj czarne szkło wulkaniczne powstające w wyniku stygnięcia lawy i od tysięcy lat służące do wyrobu ozdób, rytualnych noży, grotów strzał czy zwierciadeł) czy Wampiryczny System nie można oprzeć się wrażeniu, że zespół czerpie inspiracje z „Nowej Aleksandrii” (1986) Siekiery, co oczywiście jest zaletą, gdyż ten album to niekwestionowany majstersztyk rodzimego post-punka lat 80.
Występujący następnie warszawski zespół Decadent Fun Club, w składzie Paveu Ostrovsky, Mateusz Gągol, Kamil Cegiełka oraz Jakub Lipiński, znany może być niektórym czytelnikom z występów na Castle Party, Pyrkonie czy supportowania takich zespołów jak New Model Army, Closterkeller czy Lust For Youth. W 2017 r., rok od założenia projektu zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Jarocińskie Rytmy Młodych”, zapewniając sobie występ na głównej scenie tego festiwalu.
Gorąca zimna fala Decadent Fun Club
Ponadto zespół będzie można zobaczyć na tegorocznej dwudziestej edycji Prague Gothic Treffen, obok takich zespołów jak Bleib Modern czy Escape With Romeo. Facebookowy opis zespołu „alternative / queer / dream / dark / light / cold / hot / wave” doskonale oddaje kontrastowy klimat ich muzyki, która jako synthpop z mrocznym zacięciem idealnie balansuje między tym, co ciemne i ostre a tym, co delikatne i pełne światła.
Zespół doskonale radzi sobie na scenie, a wokalista Paveu Ostrovsky przyciąga swoją sceniczną charyzmą wzrok niczym magnes. Oglądając Pawła w oparach dymu i niebieskiego światła, w czarnej skórze i z brokatem na twarzy, trudno było nie poddać się jego czarowi, niezwykle stylowej prezencji i hipnotyzującemu głosowi, którym fantastycznie operuje na żywo.

Szczególnie w pamięć zapadło wykonanie utworu Ufo z ich debiutanckiego albumu „Oko”, wydanego w lutym 2024: „Jeśli piekło istnieje / to chyba w nim właśnie jesteśmy. / Czy można odwrócić albo zatrzymać / spiralę nienawiści? / To, że tu jestem / nie znaczy, że jestem stąd. / Może wreszcie kiedyś zabierze mnie ufo / to miejsce to nie jest mój dom”. Trudno się z tym nie utożsamić.
Inkubus Sukkubus – klasyk sceny neopogańskiej
Do występu gwiazdy wieczoru – Inkubus Sukkubus – frekwencja nieco się poprawiła. Czarująca wokalistka zespołu, Candia McKormack, wkroczyła na scenę w czarnej, zwiewnej sukni, przywodzącej na myśl strój gotyckiej pogańskiej czarodziejki, skojarzenie iście pasujące do zakorzenionych w neopogańskich źródłach i nawiązujących do magii tekstów i muzyki prezentowanych przez brytyjską grupę.
Chociaż istnieje ona od prawie 40 lat, to widać i czuć było od muzyków szczerą i czystą radość z koncertowania, które w dalszym ciągu, pomimo tak długiego stażu na scenie gotyckiej, sprawia im ogromną przyjemność. Candia promieniowała uśmiechem i radosną energią, a w przerwach od śpiewania tańcowała boso na scenie w czystym pogańskim duchu.
Gitarzysta (i prywatnie mąż Candii) Tony McKormack oraz basista Roland Link również prezentowali nienaganny poziom, a obserwowanie wesołych interakcji między muzykami dodało całemu występowi dodatkowego uroku. Z przyjemnością uczestniczy się w koncertach, gdzie muzycy nie przychodzą zagrać co mają do zagrania i wyjść, lecz bawią się razem z publicznością i cieszą się ze swojej obecności w danym miejscu.

Pomimo drobnego zamieszania z kolejnością piosenek na setliście oraz pominięcia z niej pojedynczych pozycji, zagrali oni wiele ze swoich klasycznych utworów (pełna lista poniżej), a także słynny cover The Rolling Stones Paint It Black.
Bardzo szkoda, że frekwencja na evencie nie była lepsza, gdyż każdy występ z marcowego wieczoru pozytywnie zaskoczył. Począwszy od Stygmatii, ciekawej nowości na polskiej alternatywnej scenie muzycznej, ze świetnym coverem Ludzi wschodu Siekiery na pożegnanie; przez Decadent Fun Club, queerowy synth gotyk dla fanów bardziej przebojowej muzyki; skończywszy na Inkubus Sukkubus, absolutnym klasyku sceny neopogańskiej, który mimo długiej kariery muzycznej dalej gra fenomenalnie i wręcz zaraża swoją dobrą energią.
Warta wspomnienia jest również inicjatywa „Podaj łapę”, którą można było wesprzeć podczas eventu datkiem na czworonożnych przyjaciół ze schronisk.
Setlista Inkubus Sukkubus: Vampire Queen, Lose Yourself at the Nymphaeum, Paint It Black (cover The Rolling Stones), Night Angel, Vampyre Erotica, I Am the One, Away with the Faeries, Heart of Lilith, The Goat, Queen of Heaven, Beladonna & Aconite, Angel of Lust, Wytches, The Beast, Lilith Rising i Vampyres.